Planując podróż samolotem do ośrodków narciarskich, warto poznać zasady przewożenia sprzętu sportowego.

Z nartami samolotem. Czy można zabrać sprzęt ze sobą?

Mogą się one różnić, zależnie od przewoźnika – podpowiadamy, co można zabrać z tanimi liniami, czyli Wizz Airem oraz Ryanairem.

Narty w bagażu w WIZZAIR
Odpłatnie można zabrać sprzęt sportowy, ale trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji. Można przewieźć m.in. narty oraz snowboard, ale odpowiednio zapakowane, aby zapobiec uszkodzeniu. Opłaty naliczane są na podstawie różnych kryteriów, m.in. daty podróży, sposobu płatności (online, na lotnisku itd.), wagi bagażu rejestrowanego.
Opłata za lot pasażera oraz jednej sztuki sprzętu wynosi 30 euro na dowolnej trasie. Za sztukę bagażu sportowego uznaje się narty lub deskę razem z butami, kaskiem czy kijkami. Opłata za nadanie sprzętu narciarskiego jako bagażu rejestrowanego na lotnisku, bez wcześniejszego zgłoszenia, jest dużo wyższa.

Narty w bagażu w RYANAIR
Narty, deska snowboardowa czy inny sprzęt sportowy to dla Ryanaira bagaż specjalny i podlega dodatkowej opłacie. Trzeba wykupić dodatkowe miejsce na sprzęt sportowy w luku bagażowym – ok. 40 euro za lot w jedną stronę. Jeśli zgłosimy nasz zamiar wcześniej, zaoszczędzimy 10 euro. Część sprzętu można przewieźć też jako bagaż podręczny – np. buty narciarskie. Zwróć też uwagę, aby nadać bagaż w punkcie nadawania bagażu nie później niż 40 minut przed planowanym terminem odlotu.

Musisz też pamiętać, że mogą dojść opłaty dodatkowe – np. za przekroczenie limitu bagażu. Wynosi on w Wizz Airze 32 kg, a w Ryanairze 20 kg.

Z nartami samolotem – co można zabrać, latając LOT-em?
Planując białe szaleństwo w popularnych kurortach, warto znać zasady przewożenia sprzętu sportowego u przewoźnika, z którym podróżujemy. Zwykle różnią się zależnie od przewoźnika – podpowiadamy, co można zabrać na pokład LOT-u.

Koszt przewozu sprzętu narciarskiego w Locie wliczono w limit bezpłatnego bagażu, czyli w cenę biletu. Jest jednak warunek – waga nart i bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kg. Sprzęt musi się zmieścić w podanym limicie, tzw. Free Baggage Allowance. Jeśli nie, obowiązuje dopłata 200 zł w przypadku lotów międzynarodowych.
Ponadto należy spełnić wymogi dotyczące maksymalnej wagi i liczby sztuk bagażu, chociaż dopuszcza się pewne przekroczenia wymiaru bagażu ze sprzętem sportowym. W cenie przewozu sprzętu można spakować narty lub deskę snowboardową, parę butów oraz kask. Maksymalny ciężar tego sprzętu nie może jednak przekroczyć 45 kg.

Warto też wiedzieć, ile wynosi limit wagowy bagażu rejestrowanego – w przypadku klasy ekonomicznej to 23 kg. Umożliwia to zabranie na pokład samolotu bagażu rejestrowanego o wadze 17 kg i nart o wadze 5 kg oraz 8 kg bagażu podręcznego.

Jeśli waga sprzętu narciarskiego przekroczy jeden z limitów, dopłacimy 35 euro.
Ważne są też wymiary przewożonego sprzętu – jeśli będzie on dłuższy niż 140 cm, opłata wzrośnie o 50 euro. Im cięższy sprzęt, tym wyższa opłata. Co więcej, jeśli startujemy z portów polskich, obowiązuje opłata serwisowa – za rejs międzykontynentalny – 70 zł, a za rejs międzynarodowy – 65 zł.