Narciarstwo – jeden z naprawdę wymagających sportów zimowych. Jeśli brakuje Wam motywacji i odpowiedniego przygotowania, nie jest ono dla Was. Podpowiadamy, jaki sprzęt będzie potrzebny.

Narciarstwo – kompletujemy sprzęt

Korzyści z uprawiania narciarstwa
Warto zainteresować się tym sportem, bo daje wiele frajdy, pozwala spalić nadmiar kalorii, a także podziwiać wspaniałe widoki podczas jazdy ze stoków. Korzyści jest zresztą znacznie więcej – to również świadomość własnego ciała i kontrolowania go, co przyda się w życiu codziennym, po powrocie z ferii zimowych. Aby rozpocząć śnieżne szaleństwo, potrzebujesz przede wszystkim zatem zaangażowania oraz nart.
Narty – kupić czy wypożyczyć?
Narty możesz kupić albo wypożyczyć, ale jeśli planujesz sporo jeździć, warto mieć własne. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, m.in. na jakość wykonania oraz wysokość nart. Wygląd to kwestia drugorzędna, ale nie ma problemu, aby wybrać model w ulubionym kolorze. Można też najpierw wypożyczyć różne narty, aby wiedzieć, co nam pasuje – wtedy łatwiej będzie kupić dobry model. Nie spiesz się z zakupem – aby dobrać model, zwykle trzeba przymierzyć wiele różnych par. Warto też kupować po sezonie, gdyż ceny są dużo niższe.
Jak dobrać odpowiednią wysokość nart? Jeśli narty są około 10-15 centymetrów krótsze niż nasz wzrost, będą dobre. Ważne są też inne cechy, m.in. promień skrętu, szerokość czubka itp. Decydującym czynnikiem często jest też cena – ta w dużym stopniu zależy od firmy, jaką wybierzesz, ale i od parametrów. Wysokiej klasy sprzęt będzie jednak odporny na uszkodzenia i posłuży dłużej niż najtańszy model, a zatem warto wziąć to pod uwagę.
Dobrze dopasowane buty i strój
Kupując buty narciarskie, mierz je zawsze na grubszą skarpetę. Stopa musi być stabilna, nie może ruszać się na boki, nic nie powinna też uciskać. Pamiętajmy, że spędzimy w nich prawie cały dzień – w zbyt dużych będzie nam zimno, w zbyt ciasnych nabawimy się odcisków.
Dobrze dobrane buty są niezwykle ważnym elementem wyposażenia, podobnie jak ubiór – bielizna termiczna, polar kurtka i spodnie narciarskie itd. Powinien być wygodny oraz zapewniać ciepło. Nie warto oszczędzać – słabej jakości strój może sprawić, że wychłodzimy organizm, co skończy się przeziębieniem. Warto zwrócić uwagę także na to, czy kurtka ma kieszonki – na stokach przyda się wiele drobiazgów, m.in. karta do hotelu, baton energetyczny, karnet itp. Pamiętajmy też, że ubranie nie może krępować ruchów!
Ważne dodatki
Poza podstawowym ekwipunkiem ważne są też różne dodatki. Aby można było wyruszyć na stok, trzeba jeszcze dobrać inne elementy, m.in. szalik, czapkę, rękawiczki, grube skarpety oraz gogle, kijki i kask. Kompletne wyposażenie ochroni przed zimnem, ale przede wszystkim zabezpieczy przed ew. upadkiem. Na przykład kask ochroni głowę, ale też utrzymuje ciepło, gogle poprawiają widoczność i są niezbędne w trudnych warunkach pogodowych, bo chronią przed mrozem i zimnem, a kijki będą konieczne dla miłośników jazdy slalomem. Z drobiazgów ważny jest też krem z filtrem!

KKw, fot.tookapic/Pixabay